خرید ملک در ترکیه

خرید خانه در ترکیه

همه آنچه که باید درباره خرید ملک درترکیه بدانید

ترکیه کشوری در مجاورت ایران با آب و هوا، طبیعت، فرهنگ و تاریخی دیدنی، همیشه مقصدی ایده‌آل برای ایرانیان بوده است تا آن را یک چشم انداز رویایی از زندگی در خارج از کشور و خانه دوم خود بدانند.

ترکیه فرصت‌های بی‌شماری را برای بازرگانان، متخصصان، دانشجویان، پزشکان و بازنشستگان فراهم نموده است و با وعده اعطای شهروندی تلاش می‌کند تا فرصت‌های سرمایه‌گذاری ویژه را جذب نماید.

ایرانیانی که به دنبال زندگی در ترکیه هستند به راحتی می‌توانند با سرمایه‌گذاری بر روی املاک در این کشور در مدت ۲ یا کمتراز ۲ ماه تابعیت این کشور را دریافت نمایند.

اگربه خرید ملک در ترکیه علاقه‌مندید راهنمای ویژه و کامل سرمایه‌گذاری و فرصت خرید املاک را در ترکیه برای‌تان آماده کرده‌ایم تا با زیر و بم سرمایه‌گذاری دراملاک ترکیه آشنا شوید.

آنچه دراین مقاله می‌خوانید:

 • چرا خرید‌ ملک در ترکیه؟
 •  از کجا در ترکیه ملک بخریم؟
 •  بهترین محله های استانبول برای زندگی ایرانیان؟
 •  نحوه خرید ملک درترکیه برای خارجیان چگونه است؟ وام مسکن درترکیه و نحوه اعطای آن به خارجی‌ها

محدودیت های خرید ملک در ترکیه توسط اتباع خارجی

 • خرید ملک درترکیه آسان است،اما برای خارجی ها محدودیت‌هایی نیز دارد.
 • اتباع خارجی باید متعلق به کشورهایی باشند که ترکیه آنها را برای تملک دارایی ترخیص می‌کند.
 • اتباع خارجی نمی توانند در مناطق ممنوعه نظامی وامنیتی ملک بخرند.
 • افراد خارجی فقط مجاز به خرید حداکثر ۳۰ هکتار زمین خواهند بود.

ترکیه یکی ازبازیگران اصلی در صحنه جهانی است که هر روز بیشتر از روز قبل به استقبال خارجی‌ها می‌رود. این کشوردرمیان شرق وغرب واقع شده و بهترین های هردوجهان را با هم به کارمی‌گیرد و کشوری با اهمیت ژئواستراتژیکی است.

ترکیه نه تنهایکی ازداغ ترین کشورها برای اخذ شهروندی دومی است، بلکه بازاراملاک ومستغلات بسیارجذابی دارد که می‌تواند جذب سرمایه قابل توجهی رارقم زند. به عنوان مثال :شهراستانبول ترکیه مکانی جذاب برای سرمایه‌گذاری دراملاک و مستغلات است که مملواززمین‌هایی با چشم انداززیبا و روبه دریا درحومه شهر و پنت هاوس دربرخی ازمحلات برای علاقه مندان است.

مهاجران به ترکیه اغلب جذب جذابیت های آسیایی این کشوروکاروکیفیت زندگی و موقعیت های اقتصادی غربی آن ترکیه‌ را به یک فرصت عالی برای سرمایه گذاری و موقعیت جذاب زندگی به سبک آسیایی با درآمد غربی تبدیل نموده است.

زندگی درترکیه به معنای لذت ازمناظر باشکوه ،احاطه کردن خود با زیبایی‌های دریا، خوردن غذاهای خوشمزه و استقبال گرم مردمانش است. مردم ترکیه درمقایسه با سایرکشورهای اروپایی ساکنانی خوش قلب و پرجنب و جوش و باسبک زندگی شبیه به ایرانیان هستند‌.

با همه این نکات مثبت چه کسی است که دوست نداشته باشد دراین کشور اوراسیایی ساکن شود؟ ناگفته نماند که‌‌ با آخرین برنامه های شهروندی ورود به ترکیه دیگر یک مبارزه سخت و نفس گیر نیست و نسبت به گذشته تغییرات زیادی درسیستم حقوقی و روند خرید ملک و همینطورمعماری سازه‌های جدید درترکیه صورت گرفته است که درزیر برخی ازمزایای خرید ملک درترکیه برای مطالعه شما جمع آوری شده است.

۱-در مقایسه با سایر کشورها خرید خانه در ترکیه ارزان است:

مسکن در ترکیه حتی ازبرخی از محلات تهران نیزارزانتراست. ازآنجایی که بازاراملاک ومستغلات ترکیه دیروارد پلتفرم‌های جهانی شد، بنابراین قیمت خانه نیزبا سرعت کمتری رشد نمود که فرصت جذب ایده آلی را برای سرمایه‌گذاری اتباع خارجی فراهم نموده است.

به عنوان مثال هم اکنون می توانید یک ویلای مبله نوساز۲ خوابه رابا قیمت ۶۰ هزار یورو،دارایی معادل ۷ میلیارد تومان در شهرهای کوچک ساحلی ترکیه بخرید.

۲-ترکیه فرصت ایده‌آل برای سرمایه گذاری بلند مدت است:

مهاجرانی که به دنبال سرمایه گذاری بلندمدت هستند می توانند به بازار املاک و مستغلات ترکیه اعتماد کنند، زیراقیمت های کنونی پتانسیل بازگشت تضمینی سرمایه سودآوررا دارند .خریداران ملک درترکیه به نسبت کسانی که درقبرس یا اسپانیا ملک می خرند فرصت سودسازی بیشتری دارند و با حداقل نگهداری یک ساله ملک پس ازخرید ،سرمایه‌گذاری بازدهی عظیمی را به همراه خواهد داشت.

 

۳-گزینه‌های مختلفی برای خرید ملک در ترکیه وجود دارد:

یکی ازبزرگترین دلایل علاقه اتباع خارجی به بازارخرید ملک درترکیه، انتخاب های گسترده لوکس و مناسب باهرنوع بودجه ای بوده است.

سازه های جدید ،سازه های قدیمی با نیاز به بازسازی،ویلاها و آپارتمان های ساده و ارزان روبه دریا و یا با چشم اندازکوه وجنگل در منطقه‌ی خوش آب و هوا وخلاصه انتخاب های متنوع و مناسب با هرنوع سلیقه و بودجه ای ،در ترکیه پیشه روی خریداران است.

درترکیه خریداران ملک مجبورنیستند برروی خرید ملک چانه بزنند تا به سازش برسند وانتخاب های متعدد و بسیاری پیش رویشان وجود دارد تا رویای خانه‌دار شدن به یک رویای غیر قابل باورو دورازدسترس تبدیل نشود.

۴-هزینه‌های زندگی بسیار پایین درترکیه:

درمقایسه باکشورهای اروپایی هم سطح با امکانات و فرصت های ترکیه ،زندگی دراین کشوربسیارمقرون به صرفه تروارزانتراست .بازنشستگان از نرخ مبادله ارزخود به لیرترکیه استفاده می‌کنند که بیشتراز میانگین هزینه های زندگی در ترکیه است.

علاوه براین مایحتاج روزانه مانند :سبزیجات ومیوه ها وانواع مواد ضروری درترکیه ارزان است.

۵-فرآیند خرید ملک و مستغلات درترکیه ساده و بسیارآسان شده است:

دولت ترکیه تمامی اقدامات لازم راجهت سهولت خرید ملک وسرمایه گذاری دراین مقوله را انجام داده است تا اطمینان حاصل شود که فرآیند جذب سرمایه دربازار ملک و مستغلات بسیارجذاب، ایده‌آل، تضمینی وآسان است. این یکی ازدلایلی است که خارجی‌ها به ویژه ایرانیان برای سرمایه‌گذاری دراملاک، ترکیه راانتخاب می‌نمایند.

۶-سرانجام دلنشین خرید ملک با دریافت ملیت ترکیه:

یکی از مهمترین مزایای خرید ملک درترکیه، گرفتن پاسپورت ترکیه با آن است ،درنتیجه بسیاری ازخارجی هایی که به دنبال خانه دوم هستند ترکیه را گزینه ایده آلی می دانند .تابعیت ترکیه از طریق طرح سرمایه‌گذاری به مهاجران اجازه می‌دهد، حداقل مبلغ ۴۰۰ هزار دلار سرمایه‌گذاری کنند و ظرف ۶۰ روز تابعیت ترکیه را دریافت کنند.

به منظور واجد شرایط بودن برای شهروندی ترکیه ازطریق برنامه سرمایه‌گذاری بر روی ملک، متقاضی اصلی خرید ملک باید:

 1. حداقل ۱۸سال سن تمام داشته باشد.
 2. نباید هرگز به صورت غیر قانونی در ترکیه اقامت یافته باشد .
 3. موظف به پرداخت مالیات و هزینه های فرآیند است.

مدارک لازم برای اخذ شهروندی در ترکیه از طریق خرید خانه

 • ارائه شناسنامه متقاضی خرید خانه و اخذ تابعیت
 • ارائه گذرنامه
 • اثبات اقامت
 • عکس‌های بیومتریک و رنگی پاسپورتی هر متقاضی
 • ارائه سند ازدواج (در صورت وجود)
 • ارائه گواهی فوت یا طلاق همسر
 • ارائه عدم سوء پیشینه و عدم سابقه کیفری
 • اثبات سرمایه گذاری ۴۰۰ هزار دلاری در حساب بانکی ترکیه یا حساب یک وکیل
 • شماره شناسنامه مالیاتی ترکیه (ضروری)
 • گواهی بیمه درمانی معتبر در ترکیه

فرد متقاضی می‌تواند همسر و فرزندان تحت تکفل زیر ۱۸ سال و کودک دارای معلولیت خود را به ترکیه ببرد.

امکان زندگی، کار و تحصیل در ترکیه با سرمایه‌گذاری در ملک

ویزای ترکیه به شما و خانواده تان حق زندگی ،کاروتحصیل درترکیه می‌دهد. به‌عنوان مثال: می توانید با خرید املاک ومستغلات خود، همسروفرزندان زیر ۲۱ سال خود وحتی والدین خود را با خود به ترکیه ببرید و همه اعضا می توانید همچون شهروندان عادی ترکیه ازامکانات بهداشتی رایگان و فضای عمومی استفاده کنید.

الزامات شهروندی ترکیه ازطریق سرمایه‌گذاری و خرید ملک

گزینه های زیادی برای سرمایه‌گذاری دراملاک ومستغلات درترکیه وجود دارد. یک فردباید معادل ۴۰۰ هزار دلاردراملاک و مستغلات درترکیه درهرنوع ملکی که می‌خواهد بخرد سرمایه‌گذاری کند. این ملک می‌تواند ویلا، آپارتمان یا زمین باشد. همچنین می‌تواند چندین ملکی خریداری شده که مجموع آنها حداقل ۴۰۰ هزار دلارباشد؛ اما همگی آنها باید دریک محله یا یک شهر واقع شده باشند.

 

راهنمای گام به گام خرید ملک و مستغلات در ترکیه

 1. دریافت شماره جدید مالیاتی ترکیه :بدون اخذ شناسه مالیاتی، سیستم حقوقی نمی‌تواند به شما این اجازه را بدهد که خرید ملک راانجام دهید . درابتدای کارلازم است که یک شماره مالیاتی جدید دریافت کنید وحساب بانکی به نام خود دراین کشوربازکنید.
 2. تحقیق درباره ارزش ملک یا املاک: تحقیق برروی ارزش ملک یا املاک و مستغلاتی که قصد خرید آن را دارید برعهده خود شماست، پس ازاطمینان ازملزومات اداری و موارد ضروری کارخرید خانه را شروع کنید.
 3. گواهی واجد شرایط بودن شهروندی ترکیه :برای سرمایه‌گذاری دراملاک ومستغلات باید گواهی واجد شرایط بودن را دریافت کنید؛ این گواهی تنهاپس ازواجد شرایط بودن شهروندی ترکیه توسط برنامه سرمایه‌گذاری صادرمی‌گردد.
  برای این کار متقاضی لازم است به اداره کل ثبت اسناد و املاک و کاداستر وزارت محیط زیست و شهرسازی مراجعه کند.
  هنگام شروع روند درخواست، شخص لازم است مقیم قانونی ترکیه باشد. به محض اینکه سرمایه‌گذاری خود را برای پاسپورت ترکیه انجام داد، اجازه اقامت دریافت کرده و در همان روزی که درخواست اقامت نمود اقامت صادر می‌شود .این سریعترین فرآیند اقامت در سراسر جهان است.
 4. ارسال تمامی مدارک و ارائه آن به اداره سرشماری و شهروندی استان : پس ازارسال مدارک در کمتر از ۲۴ ساعت با سند مالکیت و خرید یک خانه به نام خود به خانه برمی‌گردد .
  با این روش و با خرید خانه ،علاوه بر یک سرمایه‌گذاری سودآور و تضمینی طی ۳تا ۴ ماه و پس ازدرخواست اقامت ، پاسپورت خود را دریافت نموده که این پاسپورت ده ساله بوده که نیازبه تمدید ۳ تا ۴ ساله ندارد.

مالیات ملک در ترکیه چقدر است؟

اگر بیش از ۶ ماه در ترکیه نماندید مسئولیت پرداخت مالیات ندارید. اما اگر ملک خود را اجاره کرده و یا خریده‌اید ملزم به پرداخت مالیات هستید؛ این مالیات هرساله در ۲ قسط پرداخت می‌شود.

نرخ مالیات سالیانه برای آپارتمان‌ها و خانه‌های همجوار با شهرداری شهری مانند استانبول ۲ ٪ است.

اگر ملک شما ارزش ۱۵۰۰۰۰۰ لیردارد، مالک باید سالانه دردو قسط اول اردیبهشت و قسط دوم آبان مبلغ ۳۰۰۰ لیر پرداخت کند.

با خرید ملک در ترکیه چه مدت پس از آن می‌توانید در این کشور بمانید؟

یک خارجی در صورت نداشتن ملک شخصی می‌تواند تا مدت۹۰ روز در ترکیه بماند با این حال صاحبان خانه می‌توانند با داشتن ملکی در ترکیه بیشتر از مدت معین اقامت کنند و اجازه اقامت به خارجی ها این اجازه را می‌دهد تا بیش از ۹۰ روز در ترکیه بمانند. صاحبان خانه می‌توانند با سند مالکیت خود برای اجازه اقامت در ترکیه درخواست دهند.

اجازه اقامت درترکیه هم اکنون از ۳ ماه به ۱ سال برای خریداران خارجی خانه رسیده است، تا موانع موجود درمقابل خریداران خارجی ملک درترکیه از بین برود.

 

خرید خانه در ترکیه با وام مسکن و نحوه اعطای آن به خارجی‌ها

در ترکیه مراحل ثبت ملک، اعطای وام مسکن از طریق ادارات ثبت ملک و زمین انجام می‌شود؛ بنابراین اگر برای سرمایه‌گذاری در املاک ترکیه نیاز به وام دارید چند گزینه پیش روی شماست:

 1. از طریق توسعه دهنده املاک و مستغلات خود کمک مالی دریافت کنید: توسعه‌دهندگان در مقیاس بزرگ اغلب به خریداران، با گزینه‌های وام مسکن خود کمک مالی می‌کنند؛ پیش پرداخت این وام‌‌ها از ۳۰ تا ۳۵ درصد ارزش ملک و مدت تصدی پنج ساله شروع می‌شود.
 2. می‌توانید ازیک بانک در ترکیه وام مسکن بگیرید: اغلب بانک‌ها درترکیه به متقاضیان خارجی خود خدمات ویژه ارائه می‌کنند؛ بانک‌ها در ترکیه تا ۷۰ درصد ارزش ملک و مدت تصدی ۱۵ ساله وام اعطا می‌کنند.

منابع: https://getgoldenvisa.com/buying-property-in-turkey

5/5 - (1 امتیاز)

برای مشاوره رایگان با کارشناسان هوکوگروپ، لطفاً شماره تماس خود را برای ما بنویسید.

ما با شما تماس می‌گیریم…